Să mai spună cineva că riderii români nu sunt talentaţi! Nici n-am deschis bine calculatorul acum 5 minute că deja mi-a sărit în ochi informaţia venită direct via
Dartmoor Bikes:
"Welcome to the crew: Christoph Baier" cu următoarea descriere deloc surprinzătoare:
"Straight out of infamous Dracula land, Romania this young folk step it up when it comes to dirt! You can know him from the Dirt On Fire Contest 2012 where he claimed 3rd spot just behind our boy Szymon Godziek! Good all around rider, with big bag of tricks and riding talent - thats who Christoph Baier is!"
Pasul doi: sună-l pe Sasu'! Mda. Sasu' nu răspunde, deci îl sun pe
Alin Moldovan. Aici deja mi se explică toate cele de mai sus: relaţia logică dintre Pro Bike. sponsorul lui Christoph a.k.a. Sasu' de pe plan local, şi
Bikeshop BM, importatorul Dartmoor în România, coroborată cu lobby-ul făcut de Alin, care este deja de ceva timp în echipa mare Dartmoor, au rezultat, în urma vizionării de material foto-video, în includerea domnului Baier în echipa Dartmoor.
Sasu' a răspuns până la urmă la telefon. Era la dat; ce altceva să facă un înfometat după trick-uri ca el altceva într-o sâmbătă după amiază??? Mi-a spus foarte franc şi direct că şi el a fost foarte suprins de veste şi că încă nu ştie ce înseamnă asta pentru el, urmând să afle în perioada imediat următoare. A mai confirmat şi alt zvon privind o altă sponsorizare care-l priveşte, dar o să vorbim despre acel lucru atunci când se va confirma oficial. Suna foarte bucuros, evident, şi cu siguranţă se uită acum altfel în viitor.
Noi notăm că Sasu' se alătură unui
team cu pedigree, unde mai activează, printre alţii, şi mai sus pomeniţii
fraţi Godziek, superstarul rus
Alexey Sinayko şi, fireşte, Alin Moldovan. Selectă companie! De ce este acest lucru important? Pentru că reprezintă o premieră pentru ca un mountainbiker român profilat pe
freestyle şi
gravity riding să ajungă într-un team mare internaţional. Ultimul care a fost foarte aproape de aşa ceva a fost, cu ani în urmă, Alex Don, doar că acolo povestea e complicată şi oricum nu are aceleaşi proporţii.
Ce putem face noi acum? În primul rând să ne bucurăm pentru Christoph, să-l susţinem în continuare şi să fim mândri de el. Apoi să înţelegem că multe lucruri faine sunt posibile cu multă muncă, la fel de multă ambiţie şi o autopromovare susţinută dar nu sufocantă. Deci, dacă aveţi aspiraţii, e bine să vă documentaţi evoluţia cât puteţi de bine şi prin material foto-video de calitate, să fiţi cu picioarele pe pământ şi să vă uitaţi tot înainte. Cam asta e reţeta care a funcţionat pentru Christoph a.k.a. Sasu' a.k.a. Liniile Aeriene Săseşti şi care l-a făcut în scurt timp cel mai progresiv freestyler pe MTB de la noi. Ah, şi să nu uităm că Sasu' este un talent remarcabil şi la downhill, disciplină cu care a avut puţine în comun, dar pe care o stăpâneşte cu stil!
Iaca un montaj:
Iaca nişte poze!
 |
PlayBike - On The Rocks 2012; foto - Tibi Hila |
 |
PlayBike - On The Rocks 2012, freestyle session take one; foto - Tibi Hila |
 |
PlayBike - On The Rocks 2012, freestyle session take two; foto - Tibi Hila |
 |
Aerian la Drop'n'Roll; foto: Dragoş Dumitru |
 |
Concentrat la Drop'n'Roll; foto: Dragoş Dumitru |
 |
Cucu-bau! la Drop'n'Roll; foto: Dragoş Dumitru |
Pe Sasu' îl găsiţi pe Facebook
AICI şi
AICI, iar pentru oamenii de bine de la Dartmoor Bikes, daţi click
AICI. Săriţi cu click-ul şi cu like-ul, că-s moca, fix cum e bătutul din palme!
Mai mult ca sigur, Sasu' ar vrea să mulţumească şi celorlalţi sponsori,
Pro Bike şi
RoSoftLab.
Foto-credit pentru imaginea de copertă: Alexandru Dan
Să vă daţi, să vă daţi, să vă daţi!
Mx